
Crkve brvnare u Prijedoru – tiha svjedočanstva vjere i tradicije
U tišini prijedorskih sela, među brežuljcima i šumarcima, nalaze se crkve brvnare – jednostavne, ali moćne drvene građevine koje pričaju priče o vjeri, strpljenju i opstanku. Iako nenametljive i skromne, one čuvaju duh jednog naroda, njegovu duhovnost i borbu da očuva identitet kroz istoriju.
Šta su crkve brvnare?
Crkve brvnare su tradicionalne pravoslavne crkve građene isključivo od drveta, bez ijednog metalnog eksera. Nastajale su u teškim vremenima, često kao odgovor na zabrane gradnje većih i monumentalnijih hramova. Ipak, ono što im nedostaje u raskoši, nadoknađuju toplinom, autentičnošću i duhovnom snagom.
Prijedorski kraj i njegovo naslijeđe
Područje Prijedora bogato je ovim draguljima narodne arhitekture. Posebno su poznate crkve brvnare u mjestima poput Marićke, Jelićke, Rakelića, Omarske i Busnova, koje i danas stoje kao simboli otpornosti i vjere. Većina njih potječe iz 18. i 19. vijeka, a mnoge su tokom godina obnavljane s ljubavlju i pažnjom lokalne zajednice.

Crkva brvnara u Busnovima posvećena Vaznesenju Gospodnjem. Iznad ulaznih vrata urezana je 1870.godina, kao godina gradnje ili obnove. Crkva se nalazi na Privremenoj listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Crkva brvnara u Jelićkoj je jedan od najljepših primjera sakralne drvene arhikteture iz sredine 19.vijeka. Podignuta je 1841.godine i nacionalni je spomenik kulture Bosne i hercegovine od 2005. godine.

Crkva brvnara u Marićkoj je posvećena sv.proroku Iliji. Iznad zapadnih vrata urezana je 1870. godina, kao godina njene izgradnje ili sanacije. Crkva je nacionalni spomenik kulture od 2010. godine.

Crkva Brvnara u Rakelićima je izgrađena 1856.godine na mjestu na kojem se nalazila starija crkva. Nalazi se na Privremenoj listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Crkva brvnara u Omarskoj se nalazi na mjestu gdje je nekada postajala stara crkva brvnara iz 1893.godine. Današnja crkva izgrađena je 1922.godine i nalazi se na Privremenoj listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Više od arhitekture
Posjetiti crkvu brvnaru nije samo obilazak stare građevine – to je ulazak u jedno drugo vrijeme. Dok kročite u unutrašnjost, osjetite miris drveta, tišinu koju prekida tek cvrkut ptica ili šum vjetra. Ikone, često tamne od vremena, gledaju s drvenih zidova s nekom tihom ozbiljnošću. Sve djeluje jednostavno, a opet duboko.
Zašto ih sačuvati?
U vremenu kada tehnologija i beton preuzimaju svaki aspekt života, crkve brvnare podsjećaju nas na skromnost, zajedništvo i snagu vjere. One su svetišta koja nisu tu samo za molitvu, već i za prisjećanje – da ne zaboravimo ko smo i odakle dolazimo.
Zato, ako se ikada nađete u Prijedoru ili okolini, skrenite s glavnih puteva. Posjetite neku od ovih crkava. Sjednite, zaćutite, oslušnite. Možda nećete čuti riječi, ali osjetićete poruku – onu koju šaptom prenose drvene grede stare preko dva vijeka.