Planinarenje- antistres terapija
Planinarenje, jer se u prirodi jednostavno dobro osjećamo!
Planinarenje ima razna pozitivna djelovanje kako na fizičko, tako i na psihičko zdravlje.
Planinarska društva konstantno organizuju pješačke ture i sigurno u ponudi možete da pronađete onu koja odgovara vama. Kako bi vaš izlet bio što je moguće uspiješniji, biće vam potrebno malo dobre volje i malo adekvatne opreme. Upravo jesenji dani idealni su za kratkotrajne izlete i za što više vremena provedenog u prirodi. Brojna istraživanja su također pokazala da boravak u prirodi i planinarenje poboljšava izdržljivost, snagu i ravnotežu. Penjanje uz brda i planine zahtjeva napor mišića i sagorijeva kalorije, što može pomoći u održavanju ili poboljšanju kondicije.
Planinarenje u prirodi i svježem vazduhu omogućava da provedete vrijeme daleko od gradske vreve. Udisanje svježeg vazduha i osvježavajući kontakt sa prirodom može pozitivno uticati na vaše opšte stanje. Bježanje od svakodnevnog stresa, tišina i mir koji se mogu osjetiti samo u prirodi imaju umirujući efekat na um. Aktivnosti na otvorenom, kao što je planinarenje, može poboljšati sposobnost koncentracije i mentalnu jasnoću.Oslobodite sve svoje emocije, osjećaje, sjećanja i prepustite se čarima prirode.
To može pomoći u smanjenju anksioznosti i poboljšanju mentalnog zdravlja. Kada dodamo tome druženje, povezivanje s drugim planinarima i izgradnju socijalnih veza, benefiti su daleko i veći.
Evo nekoliko načina kako možete praktikovati relaksaciju u prirodi:
Šetnje: Jednostavna šetnja po šumi, parku ili planinskim stazama može biti opuštajuća. Koncentrišite se na svoje korake, udahnite svježi zrak i promatrajte okolinu.
Meditacija: Pronađite mirno mjesto u prirodi i praktikujte meditaciju. Sjednite udobno, zatvorite oči i usmjerite pažnju na svoj dah i okolinu.
Piknik: Organizujte piknik u prirodi. Donesite omiljenu hranu i piće, širite deku na travi i opustite se uz obrok na otvorenom.
Kontemplacija: Pronađite mirno mjesto s prekrasnim pogledom i jednostavno sjedite ili ležite dok posmatrate prirodu. Ova vrsta kontemplacije može vam pomoći da se osjećate povezano s prirodom i smanjite stres
Boravak u šumi: Šinjećenje u šumi, poznato kao “shinrin-yoku” ili šumsko kupanje, japanska je praksa koja uključuje uranjanje u šumsku atmosferu radi opuštanja i poboljšanja zdravlja.
Praktiktovanje joge: Joga u prirodi može dodati element opuštanja i povezanosti s okolinom. Postavljanje svoje prostirke na otvorenom i izvođenje vježbi u prirodnom okruženju može biti izuzetno ugodno.
Redovno praktikovanje relaksacije u prirodi može vam pomoći da smanjite anksioznost, poboljšate koncentraciju, osjećate se svježe i vitalno. Priroda nudi mnoge terapeutske prednosti koje možete iskoristiti kako biste se osjećali bolje i uspostavili dublju povezanost s okolinom.
A ima li ljepšeg načina da upotpunite vaš odmor i relaksaciju nego uz šoljicu tople kafe u prijatnom društvu.
Među najvažnijim stvarima koje morate ponijeti na planinarenje su:
adekvatan ruksak
adekvatna obuća (sa čvrstim dnom, eventualno i nepromočiva)
slojevita garderoba i garderoba za presvlačenje
hrana
dovoljno vode